logo

02 Ağustos 2017

‘Yerim Destanınızı’ başlıklı yazıyı yazmıştı: ‘Savcı beni çağırır’ dedim

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e konuşan Koray şunları söyledi:Gazeteci Yeliz Koray gözaltına alındı

Beni rahatsız eden şey bir hafta; yani 11- 16 Temmuz arasında kutlanan 15 Temmuz’a verilen önemin diğer bayramlara verilmemesi. Üstüne askerlerin hedef gösterildiği afişler asılınca bir vatandaş olarak sitemimi dile getirdim. Ya hastalık gerekçesiyle ya da güvenlik gerekçeleriyle ne 19 Mayıs’ı ne 23 Nisan’ı, ne de 30 Ağustos’u layıkıyla kutlayabiliyoruz.

‘Amacım eleştirmek değildi’

Başlığın tahrik edici olduğu ve 15 Temmuz şehitlerini küçümsediğimin sanılması çok eleştirildi. Amacım 15 Temmuz’da şehit olanları küçümsemek değildi. Ben Mustafa Kemal Atatürk’ü benimsemiş bir Cumhuriyet kadınıyım. Bir mücadeleyi şehitlerin sayısıyla ölçmem mümkün mü? Üstelik ben bir gazi kızıyım. Kimse bana vatan millet dersi vermesin! Beni tanıyanlar ya da takip edenler bilir. Her yazım muhaliftir ve serttir. Hatta daha sert yazılarım da vardır. Olayın ciddiyetine 14 Temmuz sabahı vardım. Yerel bir gazete maksimum okunma rekoru kırılmış, site kilitlenmiş, mail ve sosyal medya hesaplarım mesajla dolmuş, telefonlar susmuyordu. Tokat’tan, Antep’ten, Şırnak’tan… Derken ABD, Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya… Twitter ve Ekşisözlük’te de birinci sırada konuşulan olunca “savcı beni çağırır” dedim.

‘Çiğ yemedim ki karnım ağrısın’

Polis memurları çok nazikti. Yandaş gazeteler “Yeliz Koray yakalandı” diye başlık atmış. Çok güldüm. Kaçmadım ki yakalanayım. Hatta polis memurlarına “Arasaydınız gelirdim” dedim. Çiğ yemedim ki karnım ağrısın.

‘Affetmeyeceğim’

Tehdit almadım ama çok sayıda hakaret ve hedef gösterici mesajlara maruz kaldım. Aslında çok merhametli biriyim ama anne babamın gözyaşına sebep olan “Kızına tecavüz müstahaktır” “Kızına umduğunu değil bulduğunu yediririz” diyenleri asla affetmeyeceğim.

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
40 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?