logo

03 Ağustos 2017

Turhan Günay ve Evrensel Basım Yayın'a IPA Voltaire Ödülü

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın

Turhan Günay ve Evrensel Basım Yayın Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Voltaire ödülüne layık görüldü.

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) 2017 Voltaire Ödülü’nün Türkiye’nin ifade özgürlüğüyle ilgili zorlu koşullarına dikkat çekmek üzere, 268 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteci ve yayıncı Turhan Günay ve KHK ile kapatılan 30. yayınevi olan Evrensel’e verileceğini duyurdu. 

IPA’nın Voltaire Ödülü yayınlama özgürlüğü alanında cesur tavırlarıyla öne çıkan yayıncılara veriliyor.

Ödülün bu yılki diğer adayları Londra’da yaşayan ve İranlı yasaklı yazarların kitaplarını yayımlayan İranlı e-yayıncı Azadeh Pasapour, Burmalı yazar, şair ve yayıncı Moe Way, Kuzey Koreli romancı, gazeteci ve yayıncı Kim Jeong-ae ve İsveçli yayıncı Gui Minhai idi.

IPA’nın tepkisi

Adayları ve ödül sahiplerini belirleyen IPA Yayınlama Özgürlüğü Komitesi, bu ödülün 11 yıllık tarihinde ilk kez iki kişiye ortak olarak verildiğini belirtti. Bu kararın, Türkiye hükümetinin medyada, akademide ve kültürel hayatın her yerindeki tüm eleştirel sesleri bastırmasına karşı IPA’nın tepkisinin ifadesi olduğunu vurguladı.

Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Kristenn Einarsson ortak ödüle dair “Türkiye’de bugün yayınlama özgürlüğünün koşulları son derece zor ve biz Türkiyeli yayıncıların dev risklere karşı çalışmaya devam etme cesaretlerini takdir etmek istiyoruz” dedi.

“Turhan Günay hayatını kitaplara ve yayıncılığa adamış bir kitap yayıncısı, gazeteci ve edebiyat eleştirmeni ve kindar bir Türkiye hükümetinin elinde ağır bir bedel ödüyor.

“Öte yandan, Evrensel, yapay nedenlerle kapatılan ve yüzlerce yayınevi çalışanının işsiz bırakan ve Türkiye yayıncılığını ciddi şekilde zayıflatan çok sayıda yayınevini temsil ediyor.

“Her ikisi de Voltaire ödülünü hak ediyor zira her ikisi de otoritenin onları susturmak için her şeyi yapmadan durmayacağı bir ülkede özgürce yayınlamaktaki kararlılıklarını muhafaza ediyorlar.”

Ödüller 29 Eylül 2017’de Göteborg Kitap Fuarı’nda düzenlenecek galada sahiplerini bulacak. (YY)

Turhan Günay

30 yılı aşkın süredir Cumhuriyet gazetesinde çalışıyor, Türkiye’de kitap ekleri geleneğinin başlatıcısı olan Cumhuriyet Kitap Eki’nin yayın yönetmenliğini ve Cumhuriyet Kitapları’nın yöneticiliği yürütüyor.

10 çalışma arkadaşıyla birlikte “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçlamasıyla 5 Kasım 2016’da tutuklandı, 24-27 Temmuz’da görülen ilk duruşmanın ara kararıyla 28 Temmuz’da tahliye edildi, hakkındaki suçlamalar sürüyor.

Evrensel Basım Yayın

1988’de kuruldu.

Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Süryanice ve Arapça dillerinde yayınladığı yüzlerce eserle çokdilli bir yayınevi olarak edebiyat ve kültürün zenginleşmesine katkıda bulundu.

29 Ekim 2016 tarihli 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yayıncılığı fiilen durdurularak kapatılmaya zorlandı.

KHK’lerle kapatılan 30. yayınevi olarak Türkiye tarihine geçti.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
81 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?