logo

Roboski 2044 gündür adalet bekliyor

Roboski’de 28 Aralık 2011’de savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülen 19’u çocuk 34 kişinin aileleri 292 haftadır yani 2044 gündür adalet bekliyor.
 
Roboskili aileler her hafta olduğu gibi bu perşembe de kaybettikleri yakınlarının mezarları başında bir araya geldi. “Roboski için adalet için failler yargılansın” yazılı pankart açan aileler adına ortak açıklamayı okuyan Veli Encü, “Roboski katliamı sonrası adalet sağlanabilseydi Ankara’da barış isteyen insanlarımız, Suruç’ta Kobanili çocuklara oyuncak götüren gencecik kardeşlerimiz, Soma’da maden işçileri katledilmeyecekti.Yazarlar,  gazeteciler, milletvekilleri,  insan hakları savunucuları ve hukukçular tutuklanmayacaktı. Yüzlerce STK kapatılmayacaktı, işlerinden atılanlar, ihraç edilenler bugün açlık grevinde olmayacaktı. Kilometrelerce yürüyerek Adalet arayışı için bir araya gelip yollara düşülmeyecekti. Tüm bunlar 2045 gündür Roboski katliamı için sağlanamayan adalet sisteminin ve cezasızlık politikasının devamıdır. Vicdanları zedeleyen, derin yaralar açan bu politikalar Türkiye tarihinde ne yazık ki devam etmektedir” denildi.
Roboski ve tüm acılar için adalet mücadelesi sürdüreceklerini belirten Encü,  “adalet için kilometrelerce yol yürüyenler, sıcağa ve engellemelere rağmen nöbette olanların çabaları önemsenmeli ve dikkate alınmalıdır”  ifadesini kullandı.  Şengal’de Ezidilere yönelik katliamın 3. yıl dönümü olduğunu anımsatan Encü, “Şengal’den yalınayak aç susuz gelen Ezidi halkına ev sahipliği yapmış Roboski halkı  olarak  bu soykırım saldırısını unutmadığımızı ve bir kez daha lânetlediğimizi ifade ediyoruz” dedi.
Kaynak: Cumhuriyet

Etiketler: » » »
Share
83 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?