ÖSYM’den açıklama

Paylaş

ÖSYM yaptığı açıklamayla üniversite yerleştirmelerinde 1628 adayın daha önce yerleşmemişken bir programa yerleşir duruma geldiğini duyurdu. 1499 üniversite adayı ise yeni durumda herhangi bir programa yerleştiriledi.

ÖSYM’den puan hesaplamasında yapılan hataya ilişkin yapılan açıklama şöyle;

“08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın kullanıldığı tespit edilmiştir.

Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir.

Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir. Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.”

***

“ÖSYM yine çarşafa dolandı”

Eğitim çalışmalarıyla bilinen gazeteci Abbas Güçlü, Twitter’dan ÖSYM’nin kritik hatasına dair bir paylaşımda bulundu. Güçlü, “#ÖSYM yine çarşafa dolandı” dedi. Güçlü’nün paylaşımı şu şekilde:

#ÖSYM yine çarşafa dolandı! Binlerce aday kazanmışken kazanamadı,binlercesi de açıkta kalmışken kazanır duruma geldi!Bravo ÖSYM!!!

— Abbas Güçlü (@AbbasGucluTR) August 12, 2017

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları