logo

01 Ağustos 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı: Halep Hayvanat Bahçesi’nden yaban hayvanlarının nakil işlemi tamamlandı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Halep’ten bugüne kadar 5 aslan, 2 ayı, 2 kaplan, 2 sırtlan, 2 Sibirya kurdunun nakil edildiğini ifade ederek, kurmuş oldukları rehabilitasyon merkezlerinde yabani hayvanların tedavilerini yapacaklarını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’de 2011 yılında çıkan iç savaş sebebiyle ağır hasar gören Halep Hayvanat Bahçesi’nde bulunan yaban hayvanları Türkiye’ye nakledilerek güvence altına alındığı ifade edildi. Geçtiğimiz günlerde nesli tehlike altında olan yaban hayvanlarının bir kısmının Suriye’den Türkiye’ye getirilerek, koruma altına alındığı hatırlatılan açıklamada, nakil işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. Açıklamada, konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

‘REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDEKİ BARINAKLARA YERLEŞTİRİLDİ’

“29 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen nakil işleminin ikinci safhasında ise hayvanat bahçesinde geriye kalan 2 aslan ve 2 köpek de Bursa Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine ulaştırıldı.

Nesli tehlikede olan yaban hayvanlarının Suriye’den ülkemize naklinin birinci safhasında 3 aslan, 2 kaplan, 2 ayı ve 2 sırtlan teslim alındı. Söz konusu yabani hayvanlar genel anestezi altında ayrıntılı şekilde muayene edildi ve gerekli tedavileri yapıldıktan sonra Bursa Karacabey Ovakorusu Ayı Barınağı ve Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki barınaklara yerleştirildi. Nakil işleminin ikinci safhasında ise hayvanat bahçesinde kalan 2 aslan ve 2 köpek 29 Temmuz 2017 akşamı Bursa Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine ulaştırıldı.

‘NAKLEDİLEN ASLAN GEBE, DOĞUM 15 GÜN SONRA’

Sağlık taramaları neticesinde 2 aslan ve 2 köpeğin sağlık durumlarının yerinde olduğu tespit edildi. Ayrıca 2 aslan üzerinde yapılan ayrıntılı sağlık taramasında aslanlardan birinin 2 yavruya gebe olduğu belirlendi. Doğumun 15 gün sonra gerçekleşmesi bekleniyor.”

BAKAN EROĞLU: DÜNYA MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMAYI SÜRDÜRÜYORUZ

Açıklamada Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun konuyla ilgili değerlendirmeleri de yer aldı. Suriye Halep Hayvanat Bahçesi’nden bugüne kadar Türkiye’ye 5 aslan, 2 ayı, 2 kaplan, 2 sırtlan, 2 Sibirya kurdunun nakil edildiğini ifade eden Bakan Eroğlu, “Halep Hayvanat Bahçesi’nde zarar gören yaralı yaban hayvanlarının ülkemize nakil işlemi tamamlandı. Kurmuş olduğumuz rehabilitasyon merkezlerinde de bu yabani hayvanların tedavilerini yapacağız. Yaban hayvanlarının yaralarını saracağız. Nesli tehlike altında olan bu türleri koruma altına alarak, Dünya mirasımıza da sahip çıkmayı sürdürüyoruz” dedi.

Sputnik

Etiketler: » » » »
Share
71 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

BENZER HABERLER

Kültür & Sanat
BU HAFTA VİZYONDAKİLER

BU HAFTA VİZYONDAKİLER

Kültür & Sanat
BU HAFTA VİZYONDAKİLER

BU HAFTA VİZYONDAKİLER

Kültür & Sanat
BU HAFTA VİZYONDAKİLER

BU HAFTA VİZYONDAKİLER

Kültür & Sanat
BU HAFTA VİZYONDAKİLER

BU HAFTA VİZYONDAKİLER

Kültür & Sanat
BU HAFTA VİZYONDAKİLER

BU HAFTA VİZYONDAKİLER

Kültür & Sanat
BU HAFTA VİZYONDAKİLER

BU HAFTA VİZYONDAKİLER