logo

Mültecilerin illere göre dağılımı… Hangi ilde, kaç Suriyeli mülteci var?

Ülkemizde resmi kayıt altına alınan Suriyeli mülteci sayısı, 3 milyon 106 bin 932 kişi. Sadece 235 bin Suriyeli geçici barınma merkezlerinde kalırken, geri kalanı ise 81 ile dağılmış durumda.
 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı olan CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ın hazırladığı 1 Ağustos tarihli haftalık değerlendirme raporunda, Türkiye’deki Suriuyeli mülteciler hakkında çarpıcı detaylar yer aldı.

Dış politika, iç politika ve ekonomi başlıklarında değerlendirmelerin yer aldığı raporda, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 27 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla Suriyeli mültecilerle ilgili bilgilere yer verildi.

Raporda göre, Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısı, 3 milyon 106 bin 932 kişi. Suriyeli sığınmacıların 235 bin 108’i eçici barınma merkezlerinde kalırken, 3 milyon 106 bin 932 kişi ise 81 farklı ile dağılmış durumda.

CHP’li Toprak, raporda şu ifadelere yer verdi:

“İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 27 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla Suriyeli mültecilerle ilgili derlediği verilerin en ürkütücü yanı, mültecilerin 1 milyon 157 bininin 0-14 yaş grubunda olması. Yani üçte biri eğitim-öğretim çağındaki Suriyeliler dil bilmiyor, okula gitmiyor, koruma kampları dışında yaşayarak büyüyor. Geçici barınma merkezlerinde kalanlar sadece 235 bin kişi. 2 milyon 872 bin mülteci ise 81 ile dağılmış vaziyette. Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılında ülkemize gelen Suriyeli mülteci sayısı sıfır. 2017’de de 3 milyon 200 bine yükseliyor. Kayıt dışı kaç kişinin daha var olduğu bilinmiyor. Bu verilerin ışığında; mülteci tablosunun gelecek 5-10 yıl içerisinde ülkemizin en hayati, siyasi, sosyal, toplumsal sorunlarından birisi olacağını bugünden söylemek olanaklı.”

Mültecilerin illere göre dağılımı

Mültecilerin yaş grupları ve cinsiyetlerine göre dağılımı

HAYVANCILIK VE TARIM’A DARBE KARARI

“Hükümetin SIFIR vergiyle; 975 bin canlı hayvan, 75 bin ton et, 2,2 milyon ton hububat ithali kararı, ülke tarım ve hayvancılığının iflas ilanıdır” ifadesine yer verilen raporda, Hükümetin tarım politikaları şu sözlerle eleştirildi:

“Bakanlar Kurulu’nun çıkarttığı üç ayrı kararname ile Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) verdiği “sıfır gümrükle” canlı hayvan, et ve hububat ithalatı yetkisi, AK Parti hükümetleri döneminde 15 yılın sonunda tamamıyla bitme noktasına gelen ülke tarımı ve hayvancılığına indirilmiş en ağır darbedir. Bir milyona yakın canlı hayvan ithali yanında, 2,2 milyon ton buğday, arpa, mısır, pirinç ithalatı Türk üreticisi ve besicisinin üvey evlat konumuna getirilmesidir. AK Parti’nin uyguladığı politikalarla Türkiye canlı hayvan ithalatında ABD’den sonra dünyada ikinci, Avrupa’da ise ilk sıraya yerleşmiş durumda.”

Raporun tamamı Erdoğan Toprak’ın kişisel sitesinden de paylaşıldı.

Cumhuriyet

Etiketler: » » » » » »
Share
97 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?