logo

01 Ağustos 2017

Esra Özakça’nın durumu kritik

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri Benan Koyuncu, Onur Karahancı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi Yöneticisi Hilal Karahancı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Esra Özakça’nın sağlık durumuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

“Özakça için artık kritik günler”

Sağlık emek ve meslek örgütleri adına açıklamayı yapan Benan Koyuncu, muayenesini gerçekleştirdikleri Esra Özakça’nın 56 kilodan 49 kiloya düştüğünü söyledi. Koyuncu, yalnızca su, şeker, tuz ve B1 vitamini alan Özakça’nın sağlık durumu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Açlık grevinin ikinci haftasında muhtemelen Yüksel Caddesi’nde kullanılan kimyasal gazlara bağlı gelişen alerjik reaksiyona bağlı cildinde döküntüler, sindirim sistemine ait sorunlar görülmüştür. Kas protein yıkımına bağlı özellikle bacak kaslarında güçsüzlük bulunmaktadır. Açlık grevinin başından beri olan ishal şikayeti nedeniyle sodyum ve potasyum değerlerinin bazal değerlerin altında olduğu görülmüştür. Esra Özkan Özakça’nın açlık grevi artık kritik günler içerisindedir.”

“Yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyoruz”

Sağlık emekçileri olarak bu genç eğitimcilerin yaşamları konusunda tüm toplum gibi kendilerinin de kaygılandığını ifade eden Koyuncu, istekleri dışında cezaevi kampüs hastanesinde yatırılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili de “Çok kısıtlı haller dışında bireye rağmen bireyin kendi vücuduyla ilgili karar almak, vücuduna zorla müdahale etmek, etik ihlaldir. Bizler bir kez daha Esra, Semih ve Nuriye’nin açlık grevi karşısında yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Etiketler: » » »
Share
40 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?