dihaber Muhabiri Alayumat Tutuklandı

Paylaş

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın

Hatay-Suriye sınır hattında haber takibi yaparken “şüphe” üzerine gözaltına alındıktan 14 gün sonra Hatay Adliyesi’ne sevk edilen dihaber muhabiri Erdoğan Alayumat tutuklanırken, yine dihaber muhabiri olan Nuri Akman adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Alayumat ve Nuri Akman savcılık ifadelerinin ardından “örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardım ve yataklık etmek”, “örgüt adına milis ve işbirlikçilik faaliyetinde bulunmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gizli kalması gereken sırlarını açıklamak” iddialarıyla tutuklanma talebiyle 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişlerdi.

dihaber’de yer alan bilgilere göre, mahkemede yapılan kimlik tespitlerinin ardından Alayumat, kendine isnat edilen suçlamaları kabul etmediğini belirterek yaptığı tüm faaliyetlerin mesleği ile ilgili olduğunu ifade etti.

Akman da, gazetecilik faaliyetleri için Hatay’da bulunduğunu ve suçlamaları kabul etmediğini beyan etti. 

2. Sulh Ceza Hakimliği, dihaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’ın “Örgüt üyesi olmak” suçlaması talebi ile tutuklanmalarının reddine karar verirken, Alayumat’ın “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak suçu”ndan tutuklanmasına karar verdi. Akman’a yurt dışı yasağı getirerek, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. 

Mahkeme, Alayumat’ın tutuklanmasıyla ilgili kararında şu ifadelere yer verdi:

“Şüpheli Erdoğan Alayumat’ın üzerine atılı Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal ve Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme Suçunun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun şüpheli tarafından işlendiğine ilişkin somut delile dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunması (dosya kapsamındaki diğer ifade tutanak ve belgeler) birlikte değerlendirildiğinde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin var olduğu, şüphelinin beyanlarının suçtan kurtulmaya dönük olduğu kanaatine varılmış olup, şüphelinin üzerine atılı suçun CMK 100/3 maddesinde bulunan katalog suçlardan olması, delillerin tamamen toplanmamış olması, atılı suç için kanunda öngörülen cezanın alt ve üst haddi de dikkate alındığında hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının bu aşamada ölçülü olmayacağına dair varılan kanaate binaen, Cumhuriyet Başsavcılığının tutuklama talebinin kabulü ile şüpheli Erdoğan Alayumat’ın CMK’nin 100 ve devamı maddeleri gereğince tutuklanmasına…” (EKN)

Kaynak : http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/188660-dihaber-muhabiri-alayumat-tutuklandi

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları