Cumhuriyet davasında karar günü

Paylaş

Cumhuriyet gazetesi yazar, yönetici, muhabir ve avukatlarının “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla tutuklu veya tutuksuz olarak yargılandıkları dava, gözaltılardan 9 ay sonra başladı.

Yargılamayı yapan mahkeme bugün 5. gün oturumunu saat 10.30’da açtı.

Yapılan savunma ve taleplerle ilgili olarak duruşma savcısının görüşünü açıklamasının ardından heyet müzakereye çekilecek. Mahkeme, tutuklu sanıkların durumları ile diğer talepleri değerlendirecek.

Gözaltılardan 9, iddianamenin hazırlanmasından 3 ay sonra başlayan davada, 12’si tutuklu 18 kişinin yargılandığı davada gazeteci ve avukatlar, iddianamede yer alan suçlamaları yanıtladı. Duruşmanın bugünkü beşinci oturumunda mahkeme, ara kararını açıklayacak.

BirGün’de yer alan habere göre,

11.57 – Hikmet Çetinkaya’nın avukatlarından Av. Burak Oder: ‘Bylock’lu telefondan aranmış olmanın delil olduğunu anlatmayacağım, nasıl bir algı yaratılmak istendiğini anlatacağım. Delil diye karşımıza konulanlar, kendi vukuu dışında bir vakıayı anlatma kabiliyetine sahip değiller!

11.55 – Hikmet Çetinkaya’nın avukatı Kaan Karcıoğlu: Savcılık ciddi bir soruşturma yapmış olsaydı takipsizlik kararı verilecek ve adliye iş yükünden de kurtulmuş olacaktı. Müvekkilimiz 15 Temmuz’dan önce yazdığı yazılarda tehlike konusunda uyarıcı olmuştur.

11.50 – Bülent Utku vekili Av. Ayhan Erdoğan: Tahliye talebi konusunda dün söylediklerimiz yeterlidir. Başkaca bir şey demiyoruz.

11.45 – Kadri Gürsel’in avukatlarından Vecihi Tokuç: Kadri Gürsel’in sınıf arkadaşıyım. Vereceğiniz karar kamu vicdanını rahatlatsın. ‘Yargılanan gazeteci yok’ sözü kamu vicdanını rahatsız ediyor. Bu salonda gazeteciler, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle yargılanıyor.

11.15 – Av. Köksal Bayraktar: Basın hürdür, sansür edilemez. Basın da düşünce özgürlüğüne sahiptir. Anayasa’da var. Yeni Basın Kanunu “Sansür edilemez”i kaldırdı. Ama ben bugün mahkemenin de “Basın hürdür” dediğini biliyorum. İnsanın düşüncesi sınırlanamaz. Düşünce özgürlüğü var ise basın özgürlüğü vardır, ikisi birbirinden ayrılamaz. Ben bugün bu davada basının hür olması gerektiğinin iddia makamınca da ortaya konmasını diliyorum. Basın Kanunu’nda yayın danışmanı yok dediniz. Yeni Basın Karunu 11. madde eser sahibi sorumludur diyor. Ama iktidar mutlaka birilerini cezalandırmak istediği için sorumlu müdür yanına yayın müdürü vb. de eklemiş. Kadri Gürsel’in gazetedeki statüsü Basın Kanunu çerçevesinde belirlenmiştir ve serbest bir statüdür, sorumluluğu yoktur. ‘Nerede bizim silahlarımız, top, tüfeğimiz?’ İddianamedeki suçlamalar bunu düşündürüyor. Basın bayramı 114 yıldan bu yana kutlanıyor. Bu dava, bu bayramın kutlanması için sebep olsun. Basın bu suçları işlemeye elverişli değildir. Çetin Özek, “İşlenmek istenen suça elverişli cebir şiddet gerekir” der. Ellerinde silah yok. Müvekkilim IPI üyesidir. IPI’ya 120 ülke üyedir. 1500 gazeteci temsil ediliyor ve bu insanları temsil eden kişilerin arasına Kadri Gürsel seçildi.

11.10 – Av. İlkan Koyuncu: Biz buraya Norveç’ten gelmedik. Adalet fışkırsın diye beklemiyoruz. Ancak hukuksuzluktan da ölüyoruz. 9 aydır tutukluyuz. Cemaat örgüttür diyen Kadri Gürsel sanık, Fethullah Gülen’in kitaplarını okudum diyen tanık. 9 aydır tutuklu olan biziz.

11.05 – Av. İlkan Koyuncu: Kadri Gürsel 2016 Mayıs’inda Cumhuriyet’te yazı yazmaya başladı. Sadece 12 Temmuz’da bir yazı yazdı. Ne ‘FETÖ’, ne darbe geçiyordu. Müvekilimi arayanlardan biri Nazlı Ilıcak. Programına müvekkilimi konuk almış. Ilıcak’ın telefonu Turkuaz medyaya ve Sedat Albayrak adına kayıtlı. Onların ifadesi neden alınmamış?

Kadri Gürsel’e dair bylock suçlamalarına dair: Muvekkilim sadece aranmış, sms atılmış.

11.00 – Kadri Gürsel vekili Av. İbrahim Koyuncu: İddianamede somut suçlama yok. Önce kendimizi suçlayıp sonra savunacağız. Müvekkil vakıfta hiçbir zaman görev almamıştır. Yenigün haber ajansında bir görevi yoktur. Basın kanunu kapsamında suç duyurusu da yok.

10.55 – Kadri Gürsel’in avukatı İlkan Koyuncu: İddianamede 2013 sonrasında bir takım usülsüzlükler olduğu iddia ediliyor. Müvekkilim 2013 öncesinde Milliyet gazetesinde çalışıyordu. Vakıf yönetiminde de hiç yer almamıştır.

10.50 – Av. Ali Rıza Dizdar, “Bu dosyada kişilerin özgürlüğünün kısıtlanmasını gerektiren herhangi bir delil toplanmamıştır. Derhal beraat verilmeli” dedi.

Mahkeme başkanı, derhal beraat koşullarının oluşmadığını, yargılamanın devamını gerektiren olgular olduğunu söyleyerek talebi reddetti.

10.45 – Cumhuriyet davasının 5’inci duruşması başladı. İsim yoklaması yapıldı.

10.30 – Sanıklar salona alınmaya başladı.

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları