Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'İsrail' açıklaması

Paylaş

İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Körfez’de nedir bu sıkıntı? Biz bu hale niye düştük? Bir sorun olduğunda diyalog yoluyla çözemez miydik? İslam dünyasının bugün birlikten ziyade ayrışmalarla anılması ne kadar acı. 

İsrail yönetimi her gün yeni bir uygulamayla Kudüs’ün tarihi dokusunu zedeliyor. Kimse bizden bu ikiyüzlülere sessiz kalmamımızı bekleyemez. Bölgedeki tüm inanç mensuplarının güvenliğini ve huzurunu istiyoruz. 

İsrail’in müslümanları rencide eden metal dedektör uygulamasından geri adımı gerilimin azalması için önemlidir, memnuniyet duyduk. Ama yeterli değildir. 

Eğer bu dünyada barış içinde yaşamak istiyorsanız başkalarını tehdit etmek yerine bölgeyi ateş çemberine sokacak politikalardan kaçınmak gerek. 

Bizler ilk emri ‘oku’ olan bir dinin mensuplarıyız. Bizim dinimiz cehaleti emretmiyor. Ama bir kaç asırdır kitaptan, kalemden uzaklaşıyoruz. İslam dünyasındaki nüfusun yüzde 55’inin okuma yazma bilmediği gerçeği yüreğimizi acıtıyor. 

Nasıl medeniyetimizin gerilemesi medreselerimizin çökmesiyle ilim alanında başladıysa yükselişimiz de oradan olacaktır. 

Rektörlerimiziden bir ricam var, YÖK Başkanımızla da bunu konuşuyorum, Allahaşkına şu yardımı doçentlik olayı nedir ya! Şunu bir gözden geçirin. Birisi doktorayı bitirmişse ondan sonra doçentliğin önünü açmak bir ara mekanizma ortaya koymak suretiyle bizim hocalara ihtiyacımız var ve burda yardımcı doçentlikle ön kesiyoruz. Dünyanın kaç yerinde bu var. Ben araştırdığım yerlerde bunu pek görmüyorum. Bunu birilerini oylamak için yapmışlar. Bu ilmiye sınıfına bir engel oluşturuyor. Bunu aşmak lazım. 

Kaynak : https://www.cnnturk.com/video/turkiye/cumhurbaskani-erdogan-konusuyor52

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları