BU HAFTA VİZYONDAKİLER

Paylaş

Bu hafta vizyona 3’ü yabancı olmak üzere 7 yeni film giriyor. Yerli filmlerin üstünlüğünün bulunduğu haftanın öne çıkan filmleri; ünlü Avusturyalı yönetmen Michael Haneke’nin yine sorunlu aileler, kuşaklararası intikam, bastırılmış suçluluk duygusunun yarattığı tahribat gibi temaları ele alan, arka planda ise Avrupa’daki göçmen krizini anlatan son filmi Mutlu Son ve Peyami Safa’nın eserinden, Onur Ünlü tarafından sinemaya uyarlanan, yeni bir soygun için geri dönen iyiliksever hırsız Cingöz Recai’nin hikayesini anlatan Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü. Komedi türünde büyük bir kumar borcu olan Ersin’in Kayseri’den Çin’e kadar uzanan hikayesini anlatan Kayseri Aslanı: Çin İşi; korku-gerilim türünde üniversite öğrencisi Tree’nin öldürüldüğü günü tüm detayları ve korkunç sonuyla tekrar tekrar yaşamasını konu edinen Ölüm Günün Kutlu Olsun; fantastik,dram ve gizem türlerinin harmanlandığı oğulları yirmi yıldır kayıp olan bir ailenin, evlerine gelen bir yabancının oğulları olduğuna inanmasıyla gelişen olayları konu edinen Taş; aşk-dram türünde Yaman ile Nefes’in aşk hikayesini anlatan Bir Nefes Yeter ve animasyon türünde çevresince çok sevilen Ateşböceği Dindin’in hikayesini anlatan Büyülü Kanatlar filmleri bulunuyor.

Hafta sonunda bol sinemalı günler sizinle olsun… İyi seyirler…

 

MUTLU SON / HAPPY END

Konu: Michael Haneke, bu yıl Cannes Film Festivali’nde yarışan son filmi Mutlu Son’da, alameti farikası olan sorunlu aileler, kuşaklararası intikam, bastırılmış suçluluk duygusunun yarattığı tahribat gibi temaları yeniden ele alırken arka planda da Avrupa’daki göçmen krizini anlatıyor.

Fransa’nın kuzeyindeki Calais’de görünüşte oldukça rahat ve zengin bir şekilde yaşayan Laurent ailesinin hayatı, beklenmedik olaylar sonucu hayatlarına giren Eve’in gelmesi ile rayından çıkar. Bitmek bilmeyen aile sorunları ve yıllarca özenle sakladıkları sırları artık başa çıkılabilecek gibi değildir.

Tür: Dram

Yönetmen: Michael Haneke

Senaryo: Michael Haneke

Görüntü Yönetmeni: Christian Berger

Oyuncular: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Franz Rogowski, Laura Verlinden, Toby Jones

Süre: 107 dk.

 

 

 

ÖLÜM GÜNÜN KUTLU OLSUN / HAPPY DEATH DAY

Konu: Christopher Landon’ın yönettiği Ölüm Günün Kutlu Olsun, üniversite öğrencisi Tree’nin öldürüldüğü günü tüm detayları ve korkunç sonuyla tekrar tekrar yaşamasını konu ediniyor.

Tree bencil biridir. Doğum gününün sabahında Carter’ın yatağında uyanır ve o günün sıra dışı bir gün olduğunun farkına varır, hemen sıradan öğrenci rutinine girer. Ama bahçedeki tipik bir eylemciden, Gregory ile yaptığı kaçamaklara kadar her şeyi yaşarken o günü daha önce yaşamış olduğu duygusuna kapılır. Tree, bu tuhaf gün sonunda maskeli bir yabancı tarafından öldürülür ve olaylar iyice karışır.

Tür: Korku, Gerilim, Gizem

Yönetmen: Christopher Landon

Senaryo: Scott Lobdell

Görüntü Yönetmeni: Toby Oliver

Müzik: Bear McCreary

Oyuncular: Jessica Rothe, Israel Broussard, Ruby Modine, Rachel Matthews, Charles Aitken

Süre: 96 dk.

 

 

BÜYÜLÜ KANATLAR / LIGHTING DINDIN

Konu: Büyülü Kanatlar, çevresince çok sevilen Ateşböceği Dindin’in hikayesini anlatıyor.

Arkadaşlarının çok sevdiği ve güvendiği Ateşböceği Dindin, ormandaki köyünde ışık saçarak mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Bir gün yaşadıkları ormana bir araştırma robotu gelir. Bu robot, Dindin’in pabucunu dama atacak ölçüde parlak ışıklar yayma gücüne sahiptir. Arkadaşlarının robota giderek daha çok bağlanmasına kırılan Dindin, ormanı terk eder. Ancak kötü kalpli Kurt Kral’ın saldırısı karşısında, köyünü kurtarmak için robotla güçlerini birleştirmekten çekinmeyecektir.

Tür: Animasyon

Yönetmen: Wei-Feng Deng

Süre: 85 dk.

 

 

 

 

 

 

 

CİNGÖZ RECAİ: BİR EFSANENİN DÖNÜŞÜ

Konu: Peyami Safa’nın eserinden, Onur Ünlü tarafından sinemaya uyarlanan Cingöz Recai, yeni bir soygun için geri dönen iyiliksever hırsız Cingöz Recai’nin hikayesini anlatıyor.

Cingöz Recai yıllar sonra yeni bir soygun için ekibiyle sahalara döner. Ama bu soygunu kendi ekibiyle yapmayacaktır. Karanlık bir çeteye dahil olur ve bir teknoloji dehasının evini soymak için kılıktan kılığa, oyundan oyuna geçerek, kimsenin bilmediği gerçek hedefine yaklaşmaya başlar. Yıllardır aradığı, kişisel bir kin güttüğü Hayalet, artık ona nefesi kadar yakındır. Tabii ki başının belası Baş Komiser Mehmet Rıza da peşindedir.

Tür: Suç

Yönetmen: Onur Ünlü

Senaryo: Kerem Deren, Pınar Bulut

Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir

Müzik: Hasan Özsüt, Işıl Özsüt

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer, Meryem Üzerli, Musa Uzunlar, Fatih Artman, Algı Eke, Ushan Çakır, Selim Bayraktar, Hakan Boyav, Meriç Aral, Günay Karacaoğlu, Boran Kuzum, Deniz Hamzaoğlu, Eser Eyüboğlu, Kenan Ece, Serkan Keskin

 

 

TAŞ

Konu: Orhan Eskiköy’ün yönettiği Taş, oğulları yirmi yıldır kayıp olan bir ailenin, evlerine gelen bir yabancının oğulları olduğuna inanmasıyla gelişen olayları konu ediniyor.

Selim, Memur’dan kaçarken yaralı olarak bir eve sığınır. Bu evde yaşayan ailenin oğulları 20 yıldır kayıptır. Emete, evlerine gelen bu yabancının oğlu olduğuna inanır ve bakımını üstlenir. Kocası Ekber ve kızı Suna ise ona inanıp inanmamak arasında gidip gelirler. Selim’in kendi geçmişini hatırlamıyor olması da kimin neye neden inandığını yeniden sorgulamasına neden olacaktır.

Tür: Fantastik, Dram, Gizem

Yönetmen: Orhan Eskiköy

Senaryo: Orhan Eskiköy

Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebeyi

Oyuncular: Muhammet Uzuner, Jale Arıkan, Beste Kökdemir, Ahmet Varlı, Saygın Soysal, Bülent Düzgünoğlu, Gonca Cilasun

Süre: 90 dk.

 

 

 

BİR NEFES YETER

Konu: Yasemin Erkul Türkmenli’nin yönettiği Bir Nefes Yeter, Yaman ile Nefes’in aşk hikayesini anlatıyor.

Yeni mevsimlere geçerken, devri daimi aklımıza yazan bir duygu yağmuru bu. Aldığımız her nefesi bir şenlik kılmaya samimi bir davet. İnsanlık görevimizi en masum şekliyle hatırlatan bir senaryo… Ana rahminden çıktığımız an kadar yalın, bilge ve umuda yazgılı insanların hayata bağlı kalma çabası… Çağın ve çağların hikayesi… Her ölümün bir yeni doğuş olduğunu hiç unutmadan yaşamak… Ve cenneti yeryüzünde kurmak istiyorsak; Bir Nefes Yeter…

 

Tür: Aşk, Dram

Yönetmen: Yasemin Erkul Türkmenli

Senaryo: Pelin Karamehmetoğlu

Görüntü Yönetmeni: Refik Çakar

Müzik: Gökhan Kırdar

Oyuncular: Seçkin Özdemir, Tuvana Türkay, Zuhal Gencer Erkaya, Hakkı Ergök, Galip Erdal, Nilüfer Kurt

 

 

 

KAYSERİ ASLANI: ÇİN İŞİ

Konu: Kayseri Aslanı, büyük bir kumar borcu olan Ersin’in Kayseri’den Çin’e kadar uzanan hikayesini anlatıyor.

Kayserinin ünlü pastırmacısının oğlu Kolpa Ersin altılı ganyandan kazandığı bir miktar para ile eniştesini de ikna ederek kumar oynarlar. Büyük bir borç ile sonlanan gecede babasının dükkanı üzerine senet imzalar. Kumarhane patronu Rıfat acımasız bir adamdır ve değişik işkence usulleri vardır. Bir ay içinde bu borcu ödemek zorunda olan Ersin yeni bir proje geliştirip Çin’den ucuz mal getirip esnaflara daha çok para kazandırmak vaadi ile topladığı paralarla Çin’e gider. Bu arada çocukluktan beri sevdiği kız Zehra da bu süreçte nişanı atmıştır. Çin’de kaldığı otelde yer altı dünyasının önemli isimlerinden Chong’un kızının düğünü vardır. Ancak kız bu evliliği istememektedir ve Ersin’i de ikna ederek gece kaçıp birlikte Kayseri’ye gelirler ve ortalık iyiden iyiye karışır, Çinli mafya da Kayseri’ye gelmiştir.

 

Tür: Komedi

Yönetmen: Ali Demirel

Senaryo: Bilal Kalyoncu, Kamil Koç

Görüntü Yönetmeni: Çetin Çavan

Oyuncular: Ulaş Torun, Algı Eke, Asuman Dabak, Ali Çatalbaş, Serdal Genç, Nigar Kuddus, Ali Erkazan, Metin Yıldız, Hüseyin Elmalıpınar, Cenk Ertan

Süre: 92 dk.

 

 

 

Kaynak : https://boxofficeturkiye.com

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları