BU HAFTA VİZYONDAKİLER

Paylaş

Bu hafta vizyona 4’ü yerli, 4’ü yabancı olmak üzere 8 yeni film giriyor. Bilimkurgu türünde, 1982 yapımı filmin izini süren, Denis Villeneuve’ün yönettiği Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı; korku-gerilim türünde, şeytan çıkarma sırasında birini öldürdüğü gerekçesiyle suçlanan bir rahibin hikayesini bir gazetecinin araştırmasını konu edinen Korku Kayıtları; komedi türünde, haksız yere gözaltına alınan dört kişinin, yaşadıkları haksızlıklar sonrası uygulamaya koydukları büyük plana odaklanan Dört Köşe; belgesel türünde, New York’un eski usul caz müzik geleneğini devam ettiren mekanlardan Nublu’yu ele alan Nublu; animasyon türünde ise My Little Pony Filmi yer alıyor. Dram kategorisinde Amerikan edebiyatının kurallarını yıkıp, yeniden tanımlayan J.D. Salinger’ın hayatını odağına alan Çavdar Tarlasındaki Asi; Ermeni tehcirini konu alan Kervan 1915 ve genç öğretmen Feride’nin hayatlarına dahil olmasıyla zihinsel engelli oğluna bakışı değişen Yusuf’un hikayesini anlatan Babam filmi olmak üzere 3 farklı seçenek bulunuyor.

Hafta sonunda bol sinemalı günler sizinle olsun. İyi seyirler…

 

BLADE RUNNER 2049: BIÇAK SIRTI / BLADE RUNNER 2049

Konu: Denis Villeneuve’ün yönetiği Blade Runner 2049, Ridley Scott’ın 1982 yapımı bilim-kurgu klasiğinin izini sürüyor. Film, üstü örtülü bir sırrı keşfetmesiyle 34 yıldır kayıp olan Rick Deckard’ı arayışa geçen K isimli bir blade runner’ın hikayesini anlatıyor.

Tür: Bilimkurgu

Yönetmen: Denis Villeneuve

Senaryo: Michael Green, Hampton Fencher

Görüntü Yönetmeni: Roger Deakins

Müzik: Johann Johannsson

Oyuncular: Ryan Gosling, Harrison Ford, Jared Leto, Ana de Armas, Robin Wright, Dave Bautista, Mackenzie Davis, Barkhad Abdi, Lennie James

Süre: 152 dk.

 

 

ÇAVDAR TARLASINDAKİ ASİ / REBEL IN THE RYE

Konu: Çavdar Tarlasındaki Asi, Amerikan edebiyatının kurallarını yıkıp, yeniden tanımlayan J.D. Salinger’ın hayatını odağına alıyor.

Efsanevi J. D. Salinger’ın dünyası, çağımızın en şöhretli, tartışılan ve bilmecelerle dolu yazarlarından birini şekillendiren deneyimleri gün yüzüne çıkaran bu filmle hayat buluyor. Renkli 20. Yüzyılın ortalarında, New York’ta geçen Çavdar Tarlasındaki Asi, genç Salinger’ın sesini arayışının, sosyete meşhurlarından Oona O’Neill ile yaşadığı gönül ilişkisinin ve İkinci Dünya Savaşı cephelerindeki mücadelesinin izini sürüyor. Bunlar, ona bir gecede şöhretin -iyi ve kötü- kapılarını aralayan ve onu hayatının kalanında toplumdan uzak bir yaşam sürmeye iten başyapıtı Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı ortaya çıkaran deneyimlerdir.

Tür: Dram, Biyografi

Yönetmen: Danny Strong

Senaryo: Danny Strong

Görüntü Yönetmeni: Kramer Morgenthau

Müzik: Bear McCreary

Oyuncular: Nicholas Hoult, Zoey Deutch, Kevin Spacey, Sarah Paulson, Lucy Boynton, Victor Garber, Hope Davis

Süre: 106 dk.

 

 

KORKU KAYITLARI / THE CRUCIFIXION

Konu: Xavier Gens’in yönettiği The Crucifixion, bir gazetecinin şeytan çıkarma sırasında birini öldürdüğü gerekçesiyle suçlanan bir rahibin hikayesini araştırmasını konu ediniyor.

Gerçek hayat olaylarına dayanan bu filmde; bir rahip, şeytan çıkarma eylemini üzerinde gerçekleştirdiği bir rahibeyi öldürdüğü gerekçesiyle hapis cezasına mahkum edilir; bir araştırmacı gazeteci, bu kişinin aslında zihinsel olarak hasta birisini öldürüp öldürmediğini veya bu iddiaların yanlış olup olmadığını ve onun sadece şeytani bir varlıkla yaptığı savaşı kaybedip kaybetmediğini belirlemeye çabalar.

Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: Xavier Gens

Senaryo: Carey Hayes, Chad Hayes

Görüntü Yönetmeni: Daniel Aranyo

Müzik: David Julyan

Oyuncular: Sophie Cookson, Corneliu Ulici, Brittany Ashworth, Matthew Zajac

Süre: 90 dk.

 

 

MY LITTLE PONY FİLMİ / MY LITTLE PONY: THE MOVIE

Konu: Jayson Thiessen’in yönettiği My Little Pony Filmi, ekibin Ponnyville’i tehdit eden güçlere karşı mücadelesini anlatıyor.

Karanlık bir güç, Ponyville’i tehdit ediyor ve Mane 6 – Twilight Sparkle, Applejack, Rainbow Dash, Pinkie Pie, Fluttershy ve Rarity; Equestria’nın ötesinde unutulmaz bir yolculuğa çıkıyor, bu yolculuk sayesinde yeni arkadaşlarıyla ve heyecan verici zorluklarla karşı arkadaşlığın büyüsünü kullanarak evlerini korumaya çalışıyor.

Tür: Animasyon

Yönetmen: Jayson Thiessen

Senaryo: Meghan McCarthy, Rita Hsiao, Michael Vogel

Görüntü Yönetmeni: Anthony Di Ninno

Müzik: Daniel Ingram

Süre: 99 dk.

 

 

 

 

BABAM

Konu: Nihat Durak’ın yönettiği Babam, genç öğretmen Feride’nin hayatlarına dahil olmasıyla zihinsel engelli oğluna bakışı değişen Yusuf’un hikayesini anlatıyor.

Yusuf Tunalı batmakta olan sardalya konserve fabrikasını kurtarmaya çalışırken, karısının ölümüyle zihinsel engelli oğlu Arif’le baş başa kalır. Oğlunu, engeli sebebiyle yıllardır kabullenememiş Yusuf için bu durum büyük bir sınav olacaktır. Genç öğretmen Feride, atanamadığı için Yusuf’un fabrikasında çalışmaya başlar. Arif, Feride’nin ilgisiyle kabuğundan çıktıkça, Yusuf’un da Arif’e olan bakışı değişir. Yusuf, Feride ve Arif’in yaşadıkları, çevrelerinde olup bitenler, bu üç insanı birbirine daha da yakınlaştırır. Yusuf içinde saklı olan iyi insan, Feride ve oğlu Arif’in etkisiyle gün yüzüne çıkmaya başlar. Dertleri ve sorumlulukları Yusuf’un kendisinden hiç beklenmeyecek sürpriz kararlar almasına yol açar.

Tür: Dram

Yönetmen: Nihat Durak

Senaryo: Nihat Durak, Nail Pehlivan

Görüntü Yönetmeni: Ege Ellidokuzoğlu

Oyuncular: Çetin Tekindor, Melisa Şenolsun, Berker Güven, Erkan Kolçak Köstendil, Cezmi Baskın, Seray Gözler, Ali İhsan Varol, Güner Özkul, Yasemen Büyükağaoğlu, Cansu Fırıncı, Ebru Şahin

Süre: 130 dk.

 

 

KERVAN 1915

Konu: Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini İsmail Güneş’in üstlendiği Kervan 1915 filminin başrollerinde Murat Han, Ayşe Akın, İbrahim Kendirci, İpek Tuzcuoğlu, Fatih Ayhan, Ali Kemal Yılmaz ve Meriç Başaran yer alıyor.

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı topraklarına giren Ruslara Anadolu’daki Ermenilerin destek verme ihtimali üzerine Osmanlı hükümeti, Ermeni isyanlarını önlemek için 1915’de Ermeni tehcirini onaylar. On yıl önce bir deniz kazasında kaybettiği kocasının bir gün çıkıp geleceğini saplantı haline getirmiş Hayganuş, Salim’in işini zorlaştırmaktadır. Üstelik Hayganuş, Salim istememesine rağmen hamile kız kardeşi ile bunak kayınvalidesini gizlice kafileye dâhil etmiştir. Hayganuş’un ailesini bir arada tutma gayreti ise kızı Suzan ile Katırcı Salim’in en güvendiği adamı Ahmet’in ilk görüşte birbirine âşık olmasıyla sonuçlanacaktır. Salim, Ahmet’in hisleri ile duygudaşlık kuramayacaktır. Çünkü ona göre Ahmet emanete ihanet etmiştir. Onlarca insanın sorumluluğu, sevdiği adamının “ihaneti” Katırcı Salim’i yıldıracak mıdır? Taşıdığı her emaneti sahibine teslim etmekle nam salmış Salim bu sefer başarabilecek midir?

Tür: Dram, Tarihi

Yönetmen: İsmail Güneş

Senaryo: İsmail Güneş

Müzik: Suret Asatryan

Oyuncular: Murat Han, Ayşe Akın, İbrahim Kendirci, İpek Tuzcuoğlu, Fatih Ayhan, Meriç Başaran

Süre: 130 dk.

 

 

 

DÖRT KÖŞE

Konu: Ömer Faruk Yardımcı’nın yönettiği Dört Köşe, haksız yere gözaltına alınan dört kişinin, yaşadıkları haksızlıklar sonrası uygulamaya koydukları büyük plana odaklanıyor.

İstanbul’da herhangi bir gün… Nev-i şahsına münhasır dört karakter, bir nezarethane… Ve bir plan! Aynı gece, aynı nezarethanede bulunan Aşkın, Emel, İrfan ve Muzo haksız yere gözaltına alınmışlardı. Bu onların yaşadığı ilk haksızlık da değildi üstelik! Peki ne yapacaklardı?… Birlik olup, düzene karşı “Biz de varız ulan, buradayız, yaşıyoruz.” demek için bir hırsızlık tezgahladılar. Hak yiyerek güçlü olandan çalıp, yaşadıkları tüm haksızlıkları sıfırlayacaklardı. Hedefleri ise cesaret isteyecek türdendi. İstanbul’un en karanlık, en güçlü adamı Timsah Hamza… İşte asıl hikaye böyle başladı…

Tür: Komedi

Yönetmen: Ömer Faruk Yardımcı

Senaryo: Ömer Faruk Yardımcı, Ayşe Işıkmen

Görüntü Yönetmeni: Muharrem Dokur

Oyuncular: Şinasi Yurtsever, Murat Akkoyunlu, Burak Satıbol, Ulaş Torun, Ayça Erturan, Mehmet Özgür, Ayhan Taş, Beyti Engin, Ayşe Kökçü, Eylül Su Sapan

Süre: 117 dk.

 

 

 

NUBLU

Konu: Sercan Sezgin’in yönettiği belgesel, New York’un eski usul caz müzik geleneğini devam ettiren mekanlardan Nublu’yu ele alıyor.

Nublu, New York’un eski usul müzik geleneğini yaşatan caz mekanlarından biri. İlhan Erşahin’in kurduğu ve yönettiği Nublu, farklı tarzlara sahip sanatçıların, kendi seslerini buldukları ve geliştirdikleri, birbirlerini aile bildikleri bir yer. Sercan Sezgin’in belgeselinde, East Village’deki daha eski caz kulüplerinin tarihçesini dinliyoruz; Nublu Orkestrası, Butch Morris, Henry Threadgill, Sun Ra Arkestra, Brazilian Girls, Jojo Mayer ve daha pek çok müzisyenin performanslarını izliyoruz. Konserlerden ve sohbetlerden birer parmak bal çalan belgesel, tıpkı Nublu gibi, müzikler ve anlar arasında gidip geliyor.

Tür: Belgesel

Yönetmen: Sercan Sezgin

Görüntü Yönetmeni: Birkan Yorulmaz

Süre: 73 dk.

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar: https://boxofficeturkiye.com/

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları