BU HAFTA VİZYONDAKİLER

Paylaş

Bu hafta vizyona 4’ü yerli 4’ü yabancı olmak üzere 8 yeni film giriyor. Haftanın öne çıkan filmleriyse Darren Aronofsky’nin Venedik Film Festivali’ndeki gösteriminden sonra eleştirmenleri ve sinemaseverleri ikiye ayıran yeni filmi Anne! ve Dario Argento’nun yönettiği Suspiria, gösterime girişinin 40. yılına özel 35mm negatifinden restore edilmiş sansürsüz kopyasıyla yeniden seyirciyle buluşan Suspiria. Suç-Dram türünde tecavüz suçlularının bulunduğu koğuşa yeni getirilen Yusuf’un hikayesi üzerinden cezaevlerindeki yasa dışı adalet sağlama düzenini irdeleyen Damat Koğuşu; Suç-Aksiyon türünde 15 Temmuz darbe girişimi gecesini Polat Alemdar’ın gözünden anlatan Kurtlar Vadisi serisinin 4. filmi Kurtlar Vadisi: Vatan bulunuyor. Komedi türünde sevip saygı duydukları Piri Baba’larına yardım etmek amacıyla hapishaneden kaçan Ekrem, Salim ve Nuri üçlüsünün hikayesini anlatan yerli yapım Firardayız;  aya gerçekten ayak basılıp basılmadığının komplo teorisini içeren yabancı yapım Ay’ın Sırrı ve Yönetmen Yunus Ozan Korkut’un Adana’da büyüdüğü sokakları; komşuları, arkadaşları ve akrabalarını kameranın odağına alarak kaydettiği Benim Varoş Hikayem gösterime giriyor. Animasyon türünde ise bir seriye dönüşen Lego filmlerinin yenisi olan Lego Ninjango Filmi bulunuyor.

Hafta sonunda bol sinemalı günler sizinle olsun. İyi seyirler…

 

ANNE! / MOTHER!

Konu: Darren Aronofsky’nin yeni filmi anne!; mutlu mesut, sakin bir hayat geçiren bir çiftin, evlerine gelen bir grup davetsiz misafirle birlikte yokuşa sürülen ilişkilerinin anlatıldığı psikolojik gerilim.

Tür: Dram, Gerilim, Psikolojik

Yönetmen: Darren Aronofsky

Senaryo: Darren Aronofsky

Görüntü Yönetmeni: Matthew Libatique

Müzik: Johann Johannsson

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Domhnall Gleeson, Kristen Wiig

Süre: 121 dk.

 

 

 

SUSPIRIA

Konu: Dario Argento’nun yönettiği Suspiria, gösterime girişinin 40. yılına özel 35mm negatifinden restore edilmiş sansürsüz görüntü ve ses kopyasıyla yeniden seyirciyle buluşuyor.

Amerikalı bale öğrencisi Suzy Bannion, dünyaca ünlü ve saygın bir Alman yatılı dans akademisinde eğitim görmeye gelir. Suzy okula adım attığı andan itibaren bir dizi esrarengiz olaya tanıklık eder. Önceki gece okuldan kaçan bir öğrenci, ölü bulunmuştur. Piyanist Daniel ise kendi köpeği tarafından öldürülür. Akademide bir salgın hastalık baş gösterir ve korkutucu okul binasının her yanından tuhaf sesler yükselmektedir. Suzy biraz araştırma yapınca okulun geçmişte bir “cadılar meclisi” mekanı olduğunu öğrenir. Ama işaretler, binada cadı geleneğinin ve ayinlerinin geçmişte kalmadığını, hâlâ devam ettiğini göstermektedir!

Tür: Korku

Yönetmen: Dario Argento

Senaryo: Daria Nicolodi, Dario Argento

Görüntü Yönetmeni: Luciano Tovoli

Müzik: Dario Argento, Goblin

Oyuncular: Jessica Harpar, Stefania Casini, Flavio Bucci, Miguel Bose, Barbara Magnolfi, Rudolf Schündler, Udo Kier, Alida Valli, Joan Bennett

Süre: 98 dk.

 

 

 

AY’IN SIRRI / MOONWALKERS

 Konu: Uzay yarışında Sovyetler Birliği’ne büyük bir moral üstünlük kurmak isteyen ABD hükümeti, Ay’a insan çıkarmayı kafasına koymuştur. Ancak her ihtimale karşılık bir tane de sahte aya çıkış filmi çekmek isteyen CIA, ajanlarından Tom Kidman’ı İngiltere’ye gidip zamanın ünlü yönetmeni Stanley Kubrick’le anlaşarak filmi çektirmekle görevlendirir. Ancak burada Kubrick’in menajeriyle değil de menajerinin kuzeni Jonnyile karşılaşması ve Kubrick yerine bambaşka biriyle tanıştırılarak kandırılması, işleri iyice karmaşık bir hale getirecektir.

Tür: Komedi

Yönetmen: Antoine Bardou-Jacquet

Senaryo: Dean Craig, Antoine Bardou-Jacquet

Görüntü Yönetmeni: Glynn Speeckaert

Müzik: Alex Gopher, Kasper Winding

Oyuncular: Rupert Grint, Ron Pearlman, Robert Sheehan, Stephen Campbell Moore, Eric Lampaert, Kevin Bishop

Süre: 107 dk.

 

 

 

LEGO NİNJAGO FİLMİ / THE LEGO NINJAGO MOVIE

Konu: Bir seriye dönüşen Lego filmlerinin yenisi Lego Ninjago Filmi, Ninjago’yu ele geçirmeye çalışan Garmadon’a karşı koymaya çalışan Yeşil Ninja ve arkadaşlarının mücadelesini ele alıyor.

Ninjago’nun macerası sizi Ninjago şehrindeki genç Lloyd namı değer Yeşil Ninja’yı, gizli savaşcı ve Usta LEGO yaratıcı arkadaşlarıyla birlikte aksiyon dolu bir mücadeleye çağırıyor. Esprili ve esprili olduğu kadar zeki Kung Fu ustası Wu ile birlikte dünyanın en kötü adamı savaş lordu aynı zamanda Lloyd’un babası olan Garmadon’a karşı savaşmak zorundalar. Mekanikler mekaniklere , babalar oğullara karşı savaşıyor. Bu destansı mücadele onların kızgınlıklarını test edecek ama modern zamanın disiplinsiz ninjaları da bu sırada egolarından uzaklaşıp birlikte hareket etmeyi ve içlerindeki gerçek gücü ortaya çıkarmayı öğrenmelidirler.

Tür: Animasyon

Yönetmen: Charlie Bean, Paul Fisher, Bob Logan

Senaryo: Hilary Winston, Bob Logan, Paul Fisher, William Wheeler, Tom Wheeler, Jared Stern, John Whittington

Müzik: Mark Mothersbaugh

Süre: 101 dk.

 

 

 

 

 

KURTLAR VADİSİ: VATAN

Konu: Kurtlar Vadisi serisinin dördüncü filmi Vatan, 15 Temmuz darbe girişimi gecesini Polat Alemdar’ın gözünden anlatıyor.

Kuzey Irak’ta operasyon yapan Polat Alemdar ve ekibini bir sürpriz beklemektedir. Ele geçirilen Türkiye haritasında askeri birlikler ve özel harekat merkezleri gibi stratejik önemi olan onlarca hedefin yanı sıra sınırdaki bir nokta da işaretlenmiştir: Yalavuz… Asırlardır Türkün toprağını işgal etmek için fırsat bekleyen düşman, koca bir orduyla sınırımıza dayanmış, darbeden gelecek haberi beklemektedirler. Polat Alemdar ve ekibi, Türk Milleti ile birlikte içerdeki ve dolardaki düşmanlara karşı zorlu bir mücadele verecektir.

 

Tür: Suç, Aksiyon

Yönetmen: Serdar Akar

Senaryo: Alper Erze, Cahit Kayaoğlu, Murat Koca, Necati Şaşmaz

Görüntü Yönetmeni: Selahattin Sancaklı

Müzik: Gökhan Kırdar

Oyuncular: Necati Şaşmaz, Sinem Uslu, Cahit Kayaoğlu, Erhan Ufak, Nezih Işıtan

Süre: 105 dk.

 

 

 

DAMAT KOĞUŞU

Konu: İlker Savaşkurt’un yönettiği Damat Koğuşu, tecavüz suçlularının bulunduğu koğuşa yeni getirilen Yusuf’un hikayesi üzerinden cezaevlerindeki yasa dışı adalet sağlama düzenini irdeliyor.

“Damat Koğuşu”, tecavüz suçlularının bulunduğu koğuşlara verilen isimdir. Bu koğuşlarda, yargının adaletine inanmayanlar, kendi yasa dışı “adalet”ini kurar. Bu acımasız sistem içinde, “ceza” bir gelenek, “infaz” ise kaçınılmazdır. Taciz, tecavüz, çocuk istismarı gibi suçları kesinleşmiş olanların, cinayet suçlusu gözü pek mahkumlarla aynı yerde tutulduğu, korku ve dehşetin, işkencenin ve acının her an yaşandığı bu yerde “merhamete” yer yoktur . Damat koğuşlarının, Türkiye’de yaşanmış gerçek öykülerinden ilham alınan filmde, tecavüz suçlamasıyla koğuşa getirilen bir gencin (Yusuf) ekseninde, bu koğuşta gerçekleşen olaylar anlatılmaktadır. Kimin masum, kimin suçlu olduğunun adım adım anlaşıldığı hikayede, içeride yaşanan şiddet tüm gerçekliğiyle aktarılır.

Tür: Dram, Suç

Yönetmen: İlker Savaşkurt

Senaryo: Mehmet Kala

Görüntü Yönetmeni: Serdar Ünlütürk

Müzik: Uğur Ateş

Oyuncular: Musa Can Pekcan, Diyar Karadaş, Barış Atay, Caner Erdem, Halit Karaata, Turgay Atalay, İbrahim Aköz, Feyzan Soykan

Süre: 104 dk.

 

 

BENİM VAROŞ HİKAYEM

Konu: Yönetmen Yunus Ozan Korkut, Adana’da büyüdüğü sokakları; komşuları, arkadaşları ve akrabalarını kameranın odağına alarak kaydediyor.

Her genç erkeğe hapse girmeyi tavsiye eden kuş çalma üstadı Culluk Yusuf. Çorap değiştirir gibi takım elbise değiştiren Pele Dayı. Feminist köy muhtarı, tapılacak kadın Naime. Vurulan fırıncının akıbeti. Dört mevsim janti, bar fedaisi Devran. Yenilmez armada dövüşçü horoz, Elekroşot. Zenginden alıp fakire veren Rokko ve Çetesi. Mafyaya giremeyen Drej Hasan. Mahallenin büyük abisi Cihangir. Adana Ceyhan’ın varoş mahalleleri… Karanlık hikayelerin, küfrün, yoksulluğun ve imkansızlığın en yalın ve gerçek hali. Sıcağıyla, bereketli topraklarıyla, kabadayılarıyla, kebabıyla, öfkesiyle, erkekliğiyle nam salmıştır Adana. Herkesin hakkında söyleyecek bir çift lafı olan bir başka şehirdir burası. Bu kez söz sırası varoşlarda. Sıra dışı hikayeleri, yıkık duvarları ve samimiyetleriyle.

Tür: Komedi

Yönetmen: Yunus Ozan Korkut

Senaryo: Yunus Ozan Korkut

Görüntü Yönetmeni: Yunus Ozan Korkut

Müzik: Bijen Rahimi

Süre: 75 dk.

 

 

 

 

 

FİRARDAYIZ

Konu: Tolga Baş’ın yönetmenliğini üstlendiği Firardayız, sevip saygı duydukları Piri Baba’larına yardım etmek amacıyla hapishaneden kaçan Ekrem, Salim ve Nuri üçlüsünün hikayesini anlatıyor.

Ekrem, Salim ve Nuri; hapishaneden çıkışlarına kısa bir süre kalmasına rağmen, içerde kendileri için “Baba” figürüne dönüşen Piri Baba’nın zor duruma düştüğünü öğrendiklerinde hapishaneden kaçmak için planlar yapmaya başlarlar. Hayatlarını daha da karışık hale getirecek olan Ekrem, Salim ve Nuri için macera başlamak üzeredir. Bir tarafta peşlerini bırakmayan aksilikler, diğer tarafta ise Burcu adındaki kadın bir mafya, üçlümüz için tehlike oluşturmaktadır. Üç kafadar “kendilerince” yaptıkları fantastik planlarını uygulamaya sokarak maceranın fitilini tamamen ateşlerler.

Tür: Komedi

Yönetmen: Tolga Baş

Senaryo: Yücel Öztürk

Görüntü Yönetmeni: Ahmet Gençünal

Müzik: Irsel Çivit

Oyuncular: Çetin Altay, Burak Satıbol, Ferit Aktuğ, Burcu Binici, Mehmet Özgür, Lemi Filozof, Melisa Şalgam

Süre: 85 dk.

 

 

 

Kaynaklar: https://boxofficeturkiye.com

https://www.sinemalar.com

 

 

 

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları