2017 LYS üniversite tercihleri başvuru sonuçları ne zaman?

Paylaş

12 Temmuz’da başlayan başvurular için son gün ne zaman sorusuna Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 26 Temmuz 2017 tarihi olarak açıkladı.

14 gündür başvurular yapan adaylar son güne kadar başvurularını güncelleyebilirken, sınav merkezi başvuruların uzatılmayacağını açıkladı. Başvurulara dair sınav merkezi önemli sorulara cevap verdi. Başlıca sorular: Okul birincilerinin durumu, ek tercih durumu, yüksek lisans yaparken üniversiteye girme. Başvurular devam ederken, sınava giren adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağı konusunda merak içerisinde. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, sınav sonuçlarına dair net bir tarih verirken, tercih başvurularına dair bir tarih yayınlıyor mu? Merak edilen soru ve cevaplar haber içeriğimizde.

Üniversite tercihleri son gün ne zaman?

Başvurular 26 Temmuz 2017’de saat 23:59’ta bitiyor. Sınav merkezi, başvuru duyurusunda şu açıklamayı yaptı: Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır. 

Tercihler 26 Temmuz 2017 tarihine kadar değiştirilebilir. 27 Temmuz 2017 tarihinde tercih değişikliği yapılmıyor.

2017 LYS tercih kılavuzunu görmek için TIKLAYINIZ

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınav merkezi, tercih sonuçları olarak “net bir tarih” belirtmiyor. Sınav sonuçlarının tarihini veren ÖSYM; yerleştirmelerde ve tercihlerde tarih vermiyor. KPSS genel tercih başvurularında sonuçlar üzerinden hareket edildiğinde, sınav merkezi başvurulardan 17 gün sonra sonuçları açıkladı. Geçen seneler baz alındığında sınav merkezi, başvuruları 15 gün önceden açıklamıyor.

Sonuçlar en erken 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklanabilir.

Önemli not: Sonuçlar, ÖSYM’nin AİS sayfasında değil, ÖSYM’nin sonuç sayfasında açıklanıyor.

Önemli sorular ve cevaplar

Okul birincilerine verilen puan sınavlarda bir kez kullanılabilir. Sonraki senelerde okul birincileri sınav merkezinin verdiği puanı kullanamıyor. Yerleştirilme olmadığında aday, ek yerleştirme üzerinden tercih yapabilir. Tercihler için tekrardan başvuru yapılmıyor. Yüksek lisans yapan vatandaş, tekrardan sınava girip, tercih yapabilme hakkına sahip olursa, üniversite okuyabilir.

 

DHA

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları