2017 LYS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanıyor? ÖSYM giriş sayfası

Paylaş

12 Temmuz Çarşamba günü başlayan başvurular, 26 Temmuz Çarşamba günü 23:59’ta sona eriyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) giriş sayfasından başvurular yapılıyor. Şu ana dek başvuru yapmayan adaylar için ön hatırlatma: Başvuru yaparken, Tablo 3 ve Tablo 4’e dair bilgiler dikkatlice incelenmeli. 26 Temmuz’dan sonra başvurular uzatılmayacak. Uzatılmama sebebi: 11 Ağustos 2017 tarihinde üniversite kayıt işlemleri başlıyor.

Dikkat edilmesi gereken Tablo 3 ve Tablo 4

Sınav merkezinin yayımladığı kılavuzda yer alan bilgiler üzerinden başvurular yapılması gerekirken, Tablo 3 ve Tablo 4 nasıl okunmalı? Kılavuzun hemen altında yer alan Tablo 3 ve Tablo 4 üzerinden başvurular gerçekleşecektir. Kurum, yayımladığı kılavuzda tablolar için “puanlar” üzerinden açıklama yaptı. Buna göre; YGS’den en büyük 150 ile 180 arası puan alan adaylar yalnızca Tablo 3’teki kılavuzdan yararlanabilecek. YGS’ye girmeyen adayların ise tercih hakları bulunmuyor. LYS’den ise 180 puanından düşük alan öğrenciler, Tablo 3 ve Tablo 4’ün sadece YGS puan türünden faydalanabilecek. LYS’de 180 ve üzeri alan öğrenciler ve YGS üzerinden lisans tercihi yapmak isteyen adaylar, Tablo 4’teki YGS puanıyla öğrenci alan lisans programlarından yararlanabilecekler.

LYS tercih kılavuzunu okumak için TIKLAYINIZ

Sınav merkezi, kılavuz içerisinde önemli bir uyarıda bulundu. Buna göre; Yayımladığı kılavuzda “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini muhakkak görülmesi konusunda uyarı yapan kurum bu ifadenin görülmemesi durumunda işlemlerin tekrardan yapılması gerektiğini açıkladı.

Tercih başvurusu için TIKLAYINIZ

Sonuçlar ne zaman açıklanıyor?

Başvuruların ardından tercih sonuçlarının 15 gün içerisinde açıklanacağını söyleyen Nazik Kösegil, 11 Ağustos’ta üniversite kayıt işlemlerinin başlayacağını söyledi. Üniversite başvuruları hem internet üzerinden hem de üniversiteye giderek yapılabiliyor. Üniversite, kayıt işlem tarihlerini açıkladıktan sonra öğrenci o tarihler içerisinde istenilen belgeleri üniversiteye teslim etmesi gerekiyor. Sürece dair önemli bilgiler veren Nazik Kösegil, öğrencinin kayıt süreci içerisinde neler yapması gerektiğini açıkladı.

Üniversite kayıt zamanında dikkat edilmesi gerekenler Üniversite kayıt zamanında dikkat edilmesi gerekenler

 

Kaynak : https://www.cnnturk.com/turkiye/son-gun-2017-lys-universite-tercih-sonuclari-ne-zaman-aciklaniyor-osym-giris-sayfasi

Düşünceni Belirt

Ücretsiz Wordpress Temaları